אריחים דקים

האריחים הדקים הגיעו לשוק לפני מספר שנים, כאשר הם שונים מיתר האריחים בכך שהיחס העובי/ שטח הוא מאוד נמוך. למעשה, האריחים הדקים שנמצאים בשוק היום קיימים בעובי שבין 3-6 מ"מ ובאורך שמגיע עד 3 מ"א. האריחים הם למעשה לוח/ פלטה של קרמיקה דקה במידות שהגדולה בהן הינה100x300. שאר המידות לרוב נחתכות ממידה ראשית זו. 

מרבית האריחים הדקים מקבלים את צורתם על ידי דחיסה בלחץ של אבקה יבשה ושריפה בתנור מוטות גליליים, המוזן באנרגיית גז טבעי (עובי סופי מ-3 עד 6 מ"מ). אריחים אחרים מיוצרים באמצעות טכנולוגיית הרשומה כפטנט Laminam® (עובי סופי של האריח/ לוח: מ- 3 עד 5.5 מ"מ) סוג של צורה שמתקבלת על ידי "Calendaring" תמיד מתחיל מהתזת אבקה יבשה ושריפה בתנור חשמלי. אין בשוק כיום כמויות משמעותיות של אריחים דקים המיוצרים בשיטת השיחול (אקסטרוזיה).

רוב האריחים הדקים הם בעלי ספיגות נמוכה (נמוך או שווה ל-0.5%), אבל ישנן חברות שמייצרות גם אריחים דקים בספיגות גבוהה (מעל 10%) לחיפוי קירות פנים. פני האריח יכולים להיות מזוגגים או לא מזוגגים וגב האריחים לעיתים מחוזק על ידי הדבקה של התקנים מחומרים שונים: סיבים, לוח מתכת דק, או התקן אחר על מנת שימנע שבר של הלוח/ האריח.

יתרונות האריחים הדקים
1. משקל נמוך
2. צריכת חומר גלם נמוכה
3. ממתן השפעות של הייצור על הסביבה במונחים של הורדת פליטת חומר מזהם לאטמוספרה וכן הפחתת צריכת אנרגיה ומים
4. עובי נמוך מהווה פתרון מעולה בכל הקשור להדבקה (הן ריצוף והן חיפוי) של משטחים קיימים, כאשר לא מעוניינים להסיר את הריצוף/ החיפוי הקיים. מצב זה חוסך בעלויות וכמו כן מהיר באופן יחסי. יש לציין שהריצוף / החיפוי הקיים מספק תמיכה משמעותית לאריחים הדקים. כל זאת כאשר המשטח או הקיר מפולסים היטב (אחרת עלול להיווצר שבר במקרה של ריצוף והתנתקות במקרה של חיפוי).
5. ניתן לחתוך בקלות את האריחים ובכך להתאימם לצרכים בשטח
6. עובי נמוך משמעותו גם אפשרות לשימוש אחרים מאשר בבנייה, כגון: חיפוי של ארונות, ריהוט, משטחי מטבח ועוד.

חסרונות האריחים הדקים
1. אופי האריחים מכתיב דרישות מחמירות יותר במונחים של:
    א. חוזק מכאני של התמיכה
    ב. תכונות של דבקים ורובה מתאימים
2. סיכון גבוה (בעיקר של שבר) בכל הקשור לתכנון לא מושלם ויישום האריחים, בעיקר אם התשתית של האריחים (ריצוף או חיפוי) לא מפולסים באופן מלא או שהביצוע נעשה באופן לא מקצועי.
3. סיכון של שימוש באריחים לא מתאימים לייעודם (למשל, שימוש באריחים גדולים ללא תמיכה בגב האריח).
4. מחיר גבוה

סיכום  
מכל האמור אנחנו יכולים לקבוע שאריחים אלה באופן מיוחד מתאימים ל:
1. ריצוף – הן לשימושים ביתיים המאופיינים בתנועה קלה כגון: מטבחים, חדרי אמבטיה (לרוב עובי 3.5 מ"מ יספיק) וכמו כן לשימושים אחרים מסחריים וציבוריים כגון: משרדים, לובים של מבנים ועוד (במקרים אלה, אנו ממליצים על שימוש בעובי של 5 מ"מ לפחות).
2. חיפוי לקירות פנימיים – לשימושים שונים (ביתיים ומסחריים / ציבוריים). במקרים אלה אנו ממליצים על שימוש בעובי מינימלי של 3.5 מ"מ (אריחים הכוללים חיזוק בגב האריח), כאשר האריחים הם בגודל של 100x300 או בקירוב. ניתן להשתמש באריחים בעובי של 3 מ"מ כאשר מדובר באריחים קטנים יותר (100x100, למשל). 
3. קירות חיצוניים בחיפוי יבש (Ventilated Facade), במידה שהספיגות של האריח נמוכה (מתחת ל-0.5%) וגב האריח מחוזק.

 

יישום האריחים
להלן נפרט את עיקרי הנחיות היישום של האריחים הדקים:

 1. תכנון העבודה
  שלב חשוב ביישום האריחים הינו שלב התכנון של העבודה.
  כאמור, האריחים מגיעים במידות 100x300 ונגזרות של מידה זו (כגון 100x100). בעת ביצוע התכנון, יש לקחת בחשבון מהן המידות של האריחים שבהם רצוי להשתמש, כדי להגיע לעלות מינימלית, ועניין זה הוא תוצאה של שילוב של 2 גורמים:
  • גודל האריח - ככל שהאריח גדול יותר, רמת הפחת גבוהה יותר
  • מחיר האריח - בגודל 100x300 נמוך מהאריחים האחרים, לאור העובדה שהם נחתכים מהאריח הגדול, ולכן מחירם (למ"ר) גבוה יותר.
   בפרויקטים מסחריים, המידה האופטימלית ליישום, במרבית המקרים, הינה של 300*100 (קירות גבוהים).
 2. תשתית
  • פילוס המשטח - תשתית הריצוף או החיפוי יהיו מפולסים. במידת הצורך יש לפלס את הריצוף/ החיפוי הקיים.
   לגבי ריצוף – ניתן להשתמש כתשתית בבסיס הקיים ו/או באריחי קרמיקה זולים.
   לגבי חיפוי - ניתן להשתמש בקירות הקיימים כבסיס טוב. בנוסף, קירות גבס יכולים להוות תשתית טובה מאוד לחיפוי.
  • ניקוי המשטח - ניקוי המשטח מאבק ושומנים, כדי לשפר את כושר ההידבקות של האריח למשטח.
  • אין להרכיב את האריחים על בטון מוחלק או מדה מתפלסת.
 3. הוראות ביצוע
  • דבק - יש למרוח בדבק מתאים (סעיף 4 להלן) באמצעות שפכטל משונן ("מאלג'") הן את המשטח המיועד לריצוף/ חיפוי (עובי כ – 4-5 מ"מ) והן את גב האריח (עובי של כ – 3 מ"מ). מריחת הדבק תיעשה בכיוון אחד.
  • חיתוכים – מומלץ להשתמש במקל יהלום בו משתמשים זגגים או בדיסק מתאים.
  • עבודה – יש להכין משטח עבודה ישר על שני בסיסים ("חמורים") לצורך ביצוע החיתוכים של האריחים למידות הרצויות וכן עבודות מריחת הדבק והחיתוך של האריחים.
   החיתוכים בצורת ר (°90) – יש לבצע חיתוך של הפינה עם מקדח יהלום ורק לאחר מכן להשתמש בדיסק או מקל יהלום. בעת הדבקת האריח יש לשים לב להדק את האריח מהמרכז כלפי חוץ כדי שלא ייווצרו בועות אוויר.
  • הזזת אריחים – בגלל גודל האריחים והסיכוי לשבר, מומלץ להשתמש בתקן לונטוזות (תפס ואקום לזכוכית וקרמיקה), כך שניתן יהיה לנייד את האריחים ממקום למקום.
 4. דבקים
  חשוב מאוד להשתמש בדבקים חזקים ומתאימים (בין השאר בגלל העובי הדק המחייב תמיכה חזקה וכן בגלל הספיגות הנמוכה של האריחים). קיימות חברות שונות המייצרות דבקים מעולים ובהם: 
   Laticrete 73 - Laticrete
  Granirafid, Ultraflex - Mapei
  תרמוקיר - פלסטומר 603 או 770

תקנים
תקן מיוחד המתייחס לאריחים דקים נמצא כעת בתהליך של דיונים והכנות ב ISO TC -189 "אריחי קרמיקה".
נכון לעכשיו, אריחים דקים יבדקו בהתאם ל-14411/ISO EN ובמתודולוגיה של ISO 10545, כלומר על פי הצהרת היצרן (האם אריח מזוגג או לא מזוגג, דרגת הספיגה, דרגת השחיקה וכד').

קביעות מסוימות לגבי האריחים הן בעיתיות מפני שבדיקת המכשירים תוכננה לשימוש עם אריחים במידות קטנות ועובי גדול יותר (למשל: המידות של רוחב, אורך, ומישוריות של לוחות מאוד גדולים).
עם זאת, מדידות רבות אחרות שאינן קשורות לגודל ניתן לבצע על פי התקן הנוכחי: ספיגות, חוזק הכפיפה (Modulus of Rupture), כח שבירה (Breaking Strength), התנגדות לשחיקה (PEI עבור אריחים דקים מזוגגים או Deep Abrasion עבור לא מזוגגים), התפשטות תרמית ליניארית, עמידות בכימיקלים.


חשוב מאוד
יש להתייחס לאריחים דקים מחוזקים כמערכת רב שכבתית (פלטת קרמיקה, דבק, שכבת חיזוק): לכן התכונות של "מודול" זה הן לא רק של הקרמיקה אלה גם של המרכיבים האחרים של האריח/ לוח. לדוגמה: למרכיבים השונים של האריח יכולה להיות תגובה בדרגה שונה לאש.

לקביעת פגישה עם מומחה ללא התחייבות